Kamerové systémy
Rychlý kontakt: 608 15 2345 nebo zadejte Vaše telefonní číslo a my zavoláme Vám: +420
Kamerové systémy >>> Hlavní stránka >>> Rozdíly mezi levným čínským šuntem a kvalitním systémem

KAMEROVÉ SYSTÉMY

Profesionální digitální kamerový systém (CCTV)

Rozdíly v kamerových systémech a na co si dát pozor

Zejména u levných „kamerových systémů”, které často neoprávněně jsou takto nazývány. U kamerových systémů je to stejné jako u jiných výrobků. Lze koupit levný šunt, předraženou „značku” nebo optimální poměr výkonu a ceny. Sami zvažte, jestli budete denně jezdit do práce Trabantem, Porschem nebo Octávií...

Kamera:

Lze koupit už za 500,- Kč, ale pozor - nic za pětistovku nemůže fungovat jako kamera. Aby se kamera dala použít jako oko kamerového systému, musí splňovat základní požadavky: Snímací čip kamery musí být CCD nikoliv CMOS, které mají nižší citlivost, kvalitu a rozlišení.

Rozlišení zmiňované levné kamery bývá třeba jen 330 tv řádků - to je dobré maximálně k tomu, aby bylo v záznamu poznat, že se něco ve sledovaném prostoru pohnulo. Co, to již vidět nebude. Použitelné rozlišení je 420-550 tv řádků.

Citlivost znamená, za jaké intenzity světla kamera „uvidí” - použitelná citlivost je 0,01 Lux a méně. Použijete-li levnou kameru s citlivostí např. 1 Lux nebo vyšší, neuvidí bez přídavného osvětlení ani za špatného počasí venku, neuvidí v interiérech, provozovnách atd.

Závěrka by měla být dostatečně rychlá, aby zvládala i velkou světelnou intenzitu - 1/100 000 s.

Objektiv - to, co kamera uvidí, tedy jaký úhel záběru bude mít, případně jak daleko uvidí udává parametr ohnisková vzdálenost. Je výhodné použít objektiv s proměnlivou ohniskovou vzdáleností, který lze přesně doladit podle vašich požadavků. Dalším parametrem u objektivů je jeho světelnost - F, kde platí čím menší číslo (např. 1,2) tím lepší světelnost = lepší viditelnost při špatných světelných podmínkách. Clona objektivu by měla být automatická, kdy naopak při extrémě velké světelné intenzitě propustí do kamery optimální množství světla.

Zeptejte se prodejců levných kamer, jestli splňují uvedené parametry.

Nyní máme kvalitní, barevný videosignál z kamery. Další důležitou součástí kamerového systému je, jak ho zpracovat:

Videoserver - záznamové zařízení

Kam připojit kameru? Prakticky existují dvě možnosti. DVR (Digitální videorekordér) a PC videoserver. DVR, které je sice levnější než PC videoserver, má tolik nevýhod a omezení, že ho nedoporučujeme.

Dále se tedy budeme bavit hlavně o PC videoserveru = počítač s PCI kartou pro připojení kamer s označením PC-32.

 

Počet připojitelných kamer. Pokud jste se rozhodli, že pořídíte kamerový systém se čtyřmi kamerami, můžete mít po měsíci používání přání systém rozšířit o další dvě. Levné systémy rozšíření buď neumožňuji nebo je to drahé.
PC-32 - do 32 kamer | Levný kamerový systém - většinou nelze | DVR - nelze rozšířit

 

Počet snímků za sekundu (fps) celého systému. Záznam obrazu se zpravidla používá cca 5 fps, to znamená, že při instalaci 10-ti kamer musí systém mít 50 fps.
PC-32 - 50, 100 nebo 200 fps | Levný kamerový systém - 25 fps | DVR - 25, 50, 100 fps

 

Prohlížení záznamů při nepřerušení záznamu - je důležité, aby během prohlížení záznamů systém nepřestal nahrávat, protože zákonem schválnosti je, že zrovna v té době se něco ztratí.
PC-32 - ano | Levný kamerový systém - ne | DVR - pouze některá ano

 

Doba záznamu - počet dní uchovaných záznamů závisí jednak na velikosti pevného disku. V DVR je jeden disk, tím je počet dní omezen, v systému PC-32 i u levných kamerových počítačových systémů lze instalovat pevných disků několik. Orientačně na jeden disk 500 GB lze zaznamenat při devíti kamerách, vysoké kvalitě cca 1 měsíc.
PC-32 - 8 TB | Levný kamerový systém - 8 TB | DVR - jeden disk, levnější DVR moho podporovat třeba jen 500 GB

 

Kvalitu záznamu ovlivňuje zejména karta, do které se kamery připojují a komprese obrazu s co nejmenší ztrátou na kvalitě. Tady jsou vidět velice podstané rozdíly v kvalitě. Levné karty zvládají pouze malé rozlišení obrazu, obraz je rozmazaný, zvětšení nepoužitelné. Některé kamerové systémy například zvládají vyšší rozlišení jen u jedné vybrané kamery, mají špatnou kompresi obrazu.
PC-32 - vysoká kvalita obrazu, kodek H.264 | Levný kamerový systém, DVR - špatná kvalita obrazu

 

Ovládání programu, vyhledávání záznamu - tady je další důvod, proč ne DVR ani levný kamerový systém. Námi dodávaný kamerový systém je velice jednoduchý na obsluhu, zvládne ji i počítačový laik. Vyhledávání v záznamech je také jednoduché a rychlé - pouhým jedním kliknutím myši na den v kalendáři a posunem kurzoru po časové ose. Má velice užitečnou funkci rychlé vyhledávání, aktivuje se kliknutím do obrazu požadované kamery. Zobrazí se malé okno a poslední zaznamenaná událost. Viz fotogalerie. Ostatní kamerové systémy, které jsem měl možnost vidět, jsou proti tomuto systému složité na ovládání a k záznamu je třeba se proklikat spoustou menu, případně i zadat čas a datum. DVR je na ovládání suveréně nejhorší - všechny se ovládají čtyřmi kurzorovými tlačítky na předním panelu!
PC-32 - jednoduchá obsluha, rychlé vyhledávání v záznamech | Levný kamerový systém - složitější obsluha, k záznamům vede velice trnitá cesta | DVR - naprosto nepoužitelné

 

Další užitečné funkce kamerového systému PC-32, které u levných systémů nebo DVR jsou většinou za příplatek nebo vůbec: nastavení každé kamery zvlášť (fps, rozlišení, detekce pohybu...); uložení části záznamu na DVD např. pro policii v případě krádeže; uložení části záznamu na disk; tisk nebo uložení zastaveného obrazu; přístup přes LAN a internet; přidávání uživatelů a omezení jejich práv (např. vrátný může mít přístup ke všem kamerám mimo kanceláře, nemůže měnit nastavení); log s výpisem všech událostí a manipulací se systémem; zobrazení na více monitorech a tv; připojení na zabezpečovací systém (např. při ztrátě signálu z kamery) atd.

nahoru ^

Působnost: Jablonec nad Nisou, Liberec, Tanvald, Železný Brod, Turnov, Mladá Boleslav, Tanvald, Praha...


Nedoporučujeme: Pojišťovna Wüstenrot!