FTP

FTP – File Transfer Protokol je v informatice protokol pro přenos souborů mezi počítači pomocí počítačové sítě.

V tomto případě se fotografie z kamery můžou přes tento protokol ukládat na jakémkoliv místě, které takový přenos umožňuje. Typicky jsou to úložiště, které jsou poskytovány společně s webhostingem (prostorem, kde běží Vaše www stránky). Dále to může být domácí síťový disk (NAS), počítač, firemní server atd.

Díky této funkci může kamera posílat snímky třeba každou minutu a následně lze i v jednoduchém střihovém programu vytvořit efektní zrychlené video (časosběrné, time lapse)

IP kamera

Zkratka IP znamená Internet Protocol, což je protokol, pomocí kterého spolu komunikují všechna zařízení v Internetu.

IP kamera je tedy taková kamera, která je připojena k domácí nebo firemní počítačové síti (LAN – Local Area Network, lokální síť, místní síť). Lze se na ní (se znalostí přístupových údajů) připojit přes webový prohlížeč, pomocí ovládacího programu nebo třeba z mobilu, a to z kteréhokoliv místa na světě. IP kamera má také více možností nastavení parametrů.

I k záznamovému zařízení je taková kamera připojena přes počítačovou síť. Může tedy využít stávajících rozvodů LAN. Také WiFi kamera je zároveň IP kamera.

IR

Infra Red – Infra červené světlo, lidskému oku neviditelné, pro kameru je to ale dostatečně silný zdroj světla, aby „viděla“ i v úplné tmě.

Pokud je v parametrech kamery údaj IR 20m – chce tím výrobce říct, že kamera si v noci dosvítí i uvidí na pachatele vzdáleného 20 metrů od kamery.

LAN

Local Area Network – místní počítačová síť.

Domácí nebo firemní síť, která buď kabelem nebo WiFi propojuje zařízení jako počítače, notebooky, telefony, disky, televize atd, včetně třeba kamerového systému.

Prostřednictvím routeru pak mají tato zařízení přístup k internetu a uživatel na druhém konci světa přístup k těmto zařízením.

Mpix

Mpix nebo Mpx, MP = megapixely

Udává rozlišení obrazu kamery, tedy z kolika bodů je obraz z kamery složen. Například 1 Mpix je jeden megapixel = obraz je složen z cca milionu bodů, přesněji 1280 pixelů (bodů) na šířku a 720 pixelů na výšku. Pokud je vynásobíme, dostaneme téměř ten milion bodů, přesně 921.600 pixelů.

Rozlišení kamery se tedy udává jednak v megapixelech a jednak v počtech pixelů na šířku x výšku. Rozlišení je jeden z nejdůležitějších parametrů – rozhoduje o tom, jak detailní bude obraz, jak moc si ho budeme moct zvětšit, kolik detailů (SPZ, obličej) půjde ze záznamu rozpoznat.

Některé firmy Vám nabídnou za nízkou cenu rozlišení jen ten jeden megapixel, ale to je opravdu málo! Nebo Vám nabídnou staré analogové kamery, u kterých se uvádí Tvř = televizní řádky, což je méně, než 1 Mpix. Podívejte se na ukázková videa na Youtube, odkaz najdete na této stránce.

1 Mpix = 1280 x 720 – do výtahu, kdy je člověk pár centimetrů od kamery
2 Mpix = 1920 x 1080 – použitelná v interiéru na krátkou vzdálenost
3 Mpix = 2048 x 1536 – to je minimum pro venkovní instalace
4 Mpix = 2688 x 1520
5 Mpix = 2560 x 1920

Nenechte se oklamat levnými kamerami s malým rozlišením!

PoE

Power over Ethernet – je napájení po datovém síťovém kabelu, bez nutnosti přivést napájecí napětí ke kameře dalším samostatným kabelem. Ke kameře tedy vede jenom jeden kabel (UTP, počítačový) o průměru pouhých 5 mm.

Abychom mohli takto napájet kameru, musíme jí připojit do tzv. PoE switche, což je zjednodušeně řečeno krabička, do které je zapojena jedna nebo i více kamer, dále je zapojena do Vaší počítačové sítě a zároveň je zdrojem napájení pro kamery.

PoE switche máme v nabídce.

 

Router

Router je zařízení propojující vnější velkou internetovou síť s vaší domácí nebo firemní malou lokální sítí (LAN)

Stream

Stream = datový proud, v našem případě je to video výstup z kamery. Představíme-li si klasickou starší videokameru se třemi konektory (černý, bílý, žlutý), kterými se kamera dala připojit k televizi, byl žlutý konektor pro připojení videosignálu, obrazu – s trochou fantazie se dá říct, že IP kamery jakoby měly takových žlutých konektorů víc, přičemž na každém z nich je obraz v jiné kvalitě.

IP kamery mají vždy hlavní stream (mainstream) a vedlejší stream (substream).

Mainstream se používá pro záznam obrazu a je nastaven na nejvyšší kvalitu. Má ovšem vysoké nároky na datový tok.

Substream lze použít pro vzdálené připojení ke kameře nebo kamerovému systému třeba přes mobil nebo v případě, kdy datová propustnost spojení není dostačující pro plnou kvalitu. Typicky ADSL a jeho bídná rychlost při odesílání. Tj. máte doma ADSL internet a kameru, ke které se chcete připojit z práce, půjde to plynule jen s dobře nastaveným substreamem.

Při nastavování streamů se setkáte s parametry: FPS – počet snímků za sekundu; rozměr obrazu; kbps – datový tok; komprese obrazu; kodek aj. Parametry spolu musí ladit, aby byl obraz plynulý a kvalitní. Ne každý dodavatel kamer to umí.

Webserver

Webový server, webserver je v tomto případě zařízení, které umožní uživateli připojení ke kameře prostřednictvím internetového prohlížeče na počítači, tabletu nebo mobilním telefonu.

WiFi_AP

WiFi AP je bezdrátový přístupový bod (Access Point), který je zpravidla pomocí počítačové sítě připojen k internetu. Zařízení se pomocí WiFi připojují k tomuto AP.

V tomto případě nám toto WiFi AP zprostředkuje připojení kamerového systému k internetu.